Sepetim (0) Toplam: 0,00TL

GUSTAV KRIST (1894-1939), Avusturyalı bir maceracı, yazar. Totaliter Sovyet yönetimi döneminde Orta Asya ve çevresindeki coğrafyada bulunmuş, seyahatler yapmıştır.
Krist, Birinci Dünya Savaşı başlarında yaralanıp (Kasım, 1914) Rus kuvvetlerine esir düşmüştür. Bu sırada Türkistan toprakları,1873 yılında başlamış olup aralıklarla tekrarlanan geniş çaplı saldırılar sonucunda 1893 yılında tamamlanmış olan işgalle tamamıyla Rus kontrolü altına girmiş durumdadır. Yazarımız G. Krist de, Semerkant yakınlarındaki Katta-Kurgan’daki esir kampına nakledilmiştir. Esir olarak kaldığı 7 yıllık dönemde birkaç kez kaçış denemesi olur ama her keresinde yakalanır. Esir olarak kaldığı yıllarda tercümanlık yapmış, bulunduğu bölgede insanlar tanımış, sıcak ilişkiler geliştirmiştir. Sıkı gözetim altında olduklarından dolayı, gözlem ve hatıralarını sigara kâğıtlarına not eder ve bir nargile hortumu içinde saklar.
Esaret süresi tamamlandığında İran’a geçer. 1922 yılında Viyana’ya döner; ancak, burada kısa bir süre kalabilir; halı ticareti için yeniden Tebriz’e gider. Tanışmış olduğu birkaç Türkmen onda Türkistan ilgisini canlandırır. 1924 yılı başlarında Türkistan’da yaşayan, tanıdığı eski bir arkadaşının evraklarına kendi resmini yapıştırarak, tanışmış olduğu Türkmen arkadaşlarının yardımıyla yasal olmayan bir tarzda Sovyet topraklarına geçer. Hazar kıyılarında başladığı Türkistan seyahtinde Türkistan’ın doğu bölgesine kadar gider. Enver Paşa’nın ölümüne tanık olmuş bir görevliyle tanışır. Türkistan topraklarında onaltı ay süren seyahatini tamamlayarak yine İran sınırından geçerek Tebriz’e geri döner.
1926 yılında Viyana’ya döner ve Halı ticaretine yönelik bir derginin editörü olur.
Prisoner in the Forbidden Land (Yasak Topraklarda Savaş Esiri) ve bu çevirisini sunmuş olduğumuz Alone Through the Forbidden Land isimli eserleri bulunmaktadır.
(Almanca orijinalinin ismi Allein Durchs Verbotene Land, Fahrtenin Zentralasien olan bu eser, İngilizceye Emily O. Lorimer tarafından çevrilmiştir.)
Emily O. Lorimer: (1881 – 1949). İrlandalı dilbilimci, yazar, çevirmen. Almanca ve İngilizceden olan çok syıdaki çevirisinin yanısıra yayınlanmış telif kitapları da vardır.

Gustav Krist - Yazarın kitapları

Kapat