Sepetim (0) Toplam: 0,00TL

LEYLA ŞERİF EMİN, 13 Mayıs 1981 yılında Üsküp Makedonya’da doğdu. Üsküp, Aziz Kiril ve Metodiy Üniversitesi, Filoloji Fakültesi, Türk Dili ve Edebiyatı Bölümünden mezun oldu. Kalkandelen Üniversitesi, Felsefe Fakültesi, Şarkiyat Bölümünde yüksek lisansını yapmaktadır. Aynı üniversitede, 2015-2016 yıllarında öğretim görevlisi olarak çalıştı. 2018 yıllından beri, Uluslararası Balkan Üniversitesi, Eğitim Fakültesi, Türkçe Öğretmenliği Bölümünde yarı zamanlı olarak bazı derslere girmektedir.
Üsküp’te 2002 yılından itibaren Köprü dergisini üniversite öğrencileri olarak çıkarmaya başladılar. Aynı derginin 2005 yılından beri genel yayın yönetmenliğini yapmaktadır. Derginin önemi, Makedonya sınırları içinde Türkçe yayımlanan yegâne kültür, sanat ve edebiyat dergisi olmasıdır. Üç aylık olarak çıkan dergide, yazılarını ve şiirlerini yayımlamaktadır. Üç yıla yakın Makedonya Devlet Televizyonunun Türk redaksiyonunda gençlik, kültür programı hazırlayıp sundu. Üsküp, Makedonya’da tamamen gençlerin kurduğu ve çalışmalarını yürüttüğü Köprü Derneğinin kurucularından olup bu derneğin yönetim kurulu üyesidir. Dernek çerçevesi içinde farklı faaliyetlerde gönüllü olarak çalışmış ve bu faaliyetlerin organizasyonunda da yer almıştır. Küçük tiyatro gösterileri için senaryolar yazmış, koreografilerde yer almıştır.
2016 yılında, YTB desteği ile Üsküp’te Divan Yayıncılık tarafından Üskübistan isimli deneme kitabı yayımlandı. 2019 Ekim ayında ise yine Divan Yayıncılık tarafından, Kuzey Makedonya Cumhuriyeti Kültür Bakanlığının destekleri ile Bir Üsküp Masalı isimli şiir kitabı yayımlanmıştır. 2016-2020 yılları arasında Türkiye’de yayımlanan haftalık Gerçek Hayat dergisinde, “Üsküp Mektupları” köşesiyle her hafta köşe yazıları yazdı. Kosova’da yayımlanan Türkçem dergisinde ve Türkiye’de çıkan bazı dergilerde yazı ve şiirleri yayımlanmıştır. Üsküp, Makedonya’da düzenlenen birçok şiir şöleninin tertiplenmesinde yardımcı olmuştur. Birçok uluslarası şiir şölenlerine Makedonya’yı temsilen katılmıştır. 2019 yılında Türkiye Yazarlar Birliği tarafından Nefî Büyük Ödülü’ne layık görülmüştür. 2021 Aralık ayında İstanbul’da Büyüyenay Yayınları tarafından Kaybolmazsan Bu Şehir Hâlâ Senin isimli kitabı yayımlanmıştır. Türkçe dışında Makedonca ve Arnavutça bilmektedir. Makedonya Yazarlar Birliği üyesidir. Kuzey Makedonya Cumhuriyeti Ulaştırma Bakanlığında çalışmaktadır. Evli ve iki çocuk annesidir.

Leyla Şerif Emin - Yazarın kitapları

Kapat