Sepetim (0) Toplam: 0,00TL

LÜTFİ BERGEN, 1964 Ankara doğumlu. İ.Ü. Hukuk Fakültesi mezunudur. Yazı hayatı 1995’te Dergâh Dergisi’nde başladı. Ülke, Hece, İdeal Kent, Düşünen Siyaset, Hak-İş Uluslararası Emek ve Toplum Dergisi, İtibar, İştiraki, Anadolu Gençlik, Sebilürreşad, Birikim, Turan, Millî Mecmua dergilerinde; Yeni Şafak ve Star gazetelerinde, Al Jazeera Türk, Arkitera Mimarlık, Sebilurreşad gibi mecralarda makaleleri yayımlandı. Sempozyum, çalıştay ve panellere bildirileriyle katıldı.

Edebi Metinde Din-İktisat başlıklı kitabına 2012 TYB Edebi Tenkit Ödülü verildi. İslâm Şehri, İslâm Siyaset Düşüncesi, Kent Teorileri, Türk Düşüncesinde Medeniyet, Ahilik, Fârâbî düşüncesi, İbn Haldun ve Umrancılık, Erken Dönem Cumhuriyet Hikâyesi, İnsan Hakları, İslâmcılık Düşüncesi, Feminizm, Toplumsal Cinsiyet, Aile Sosyolojisi gibi konularda çalışmaları bulunan yazar 2015-2018 yılları arasında Yeni Söz gazetesinde, 2018-2019’da Gerçek Hayat Dergisi’nde yazılarını yayımladı. Yazarın yirmi kitabı bulunmaktadır.

1995-1999 yılları arasında anti-teknolojist ve muvahhid bir ahlâk tasavvuru geliştiren yazar, 1999-2008 yılları arasında yazı hayatından çekilmiştir. 2009-2015 yılları arasında kent-şehir ayrımı yaparak yayımladığı yazılarda “yöneten tebaa” kavramına yönelerek “muvahhid birey” yaklaşımının açmazlarını sorgulamıştır. 2015 sonrası metinlerinde ise fıkhın hem toplumu hem de devleti belirlemesi gerektiğine işaret etmektedir. Yayımlanmış kitaplarından bazıları: Azgelişmişlik Üstünlüktür, Ahlâk Ayaklanması, İnsanın Beşinci Zindanı, Umrandan Medeniyete, Kul Hakları, Havva’nın Evsiz Kızları, Türk’ün Kanadı At, Hanif Türk. Evli ve iki evlat babası olan yazar Ankara’da ikamet etmektedir.

Lütfi Bergen - Yazarın kitapları

Kapat