Sepetim (0) Toplam: 0,00TL

RUKİYE KEBİRİ, İran’daki Türk edebiyatının en üretken ve tanınmış isimlerinden biridir. Yazar, şair, çevirmen ve gezi yazarıdır. İran Yazarlar Birliği üyesi olan Rukiye Kebiri, İran’da Türkçe hikâye kitabı yayımlanan ilk kadın yazar ve ilk gezi yazarı olması açısından dikkate değerdir.
1963 yılında İran’ın Batı Azerbaycan Eyaleti’nde bulunan Hoy şehrinde, kendi ifadesiyle Şems-i Tebrizi’nin manevi bir bereket dağıttığı topraklarda doğmuştur. Tebriz Üniversitesinde tıp eğitimi aldıktan sonra hemşirelik yapmıştır.
Edebî hayatına Kasket adlı Farsça bir öyküyle başlayan Kebiri, daha sonra Romantik Bir Gece adlı Türkçe bir öyküyle Azerbaycan Türkçesi edebî alanına dâhil olmuştur.
Ulusal ve uluslararası birçok ödül kazanmıştır: “Kuşlar Daha Korhmurlar” adlı romanı Mihrigan-ı Edeb ödülü, “Mavayıl” adlı hikâyesi Azerbaycan’da birincilik ödülü, “Agurada Yandırın Meni” ve “Güvercin Kızlar” adlı hikâyeleri Kaşgarlı Mahmut Hikâye Yarışması’nda üçüncülük ödülü almış ve “Pasibanha-yi Batnem” adlı hikâyesi 36. Tahran Uluslararası Kısa Film Festivali’nde ikincilik ödülüne layık görülmüştür. Kadir Feriver yönetmenliğinde çekilen “Qaral” adlı kısa film, “Qar Yağır” öyküsünden esinlenerek çekilmiştir.

Rukiye Kebiri - Yazarın kitapları

Kapat