Sepetim (0) Toplam: 0,00TL

ŞABAN ABAK, 1964’te Erzurum’da doğdu. Erzurum Lisesi (parasız yatılı) ve Kandilli Lisesinde okudu. 1982’de başladığı Ankara Hukuk Fakültesindeki eğitimini 1986’da yarım bırakarak İstanbul Üniversitesi İletişim Fakültesi’ne başladı. Radyo-Televizyon-Sinema bölümünden 1991’de mezun oldu. “Türk Sinemasında Uyarlama Yaklaşımı” başlığıyla yüksek lisans tezi sundu.

İlk şiir ve yazılarını Erzurum’daki Hürsöz, Aziziye, Doğu Ekspresi gibi mahalli gazetelerde yayımladı. 1983’ten itibaren Töre, İkindiyazıları, Albatros, Dergâh, Kayıtlar, Yedi İklim, Kaşgar, Yalnızardıç, Hece ve Edebiyat Ortamı gibi dergilerde şiir ve yazılar yazdı.

1990’da evlendi. Aynı yıl ilk şiir kitabı Bağdat’tan Dönen Şiirler yayımlandı.

Bir süre gazetecilik ve yayıncılık yapan Şaban Abak, 1997’de öğretmen olarak memuriyete başladı. Sonraki yıllarda sendika yöneticiliği ve bürokraside çeşitli görevler yaptı. 2019’da TBMM Başkan Müşavirliği’ne atandı.

İkinci şiir kitabı Kayıp Atlar Haritası, 2008’de TYB tarafından “Yılın en iyi şiir kitabı” seçildi.

Kitapları: Bağdat’tan Dönen Şiirler, Kayıp Atlar Haritası, Karpuz Kestim Yiyen Yok, Tarifi Bende, Meşaleyi Tutan El, Yeni Başlayanlar İçin Sezai Karakoç, Taze Söğüt Dalından Düdük Nasıl Yapılır.

Şaban Abak - Yazarın kitapları

Kapat