Sepetim (0) Toplam: 0,00TL
%35
buyuyenayyayinlari.com.tr

Şerh-i Rümuzât-ı Hacı Bayram VelîÇalab'ım Bir Şâr Yaratmış-Hacı Bayram Velî Hazretleri'ne Ait Mânası Gizli Sözlerin Şerhi- (Günümüz Türkçesi-Tıpkıbasım)

Liste Fiyatı : 25,00TL
İndirimli Fiyat : 16,25TL
Kazancınız : 8,75TL
9786055166236
362142
Çalab'ım Bir Şâr Yaratmış
Çalab'ım Bir Şâr Yaratmış Şerh-i Rümuzât-ı Hacı Bayram Velî -Hacı Bayram Velî Hazretleri'ne Ait Mânası Gizli Sözlerin Şerhi- (Günümüz Türkçesi-Tıpkıbasım)
Büyüyenay Yayınları
16.25

“Bir aşk kütüğü yakılıp Anadolu'ya bırakıldı”… Anadolu toprağının macerası­nı, Hacı Bayram için söylenmiş bu sözden daha güzel ne anlatabilir. Yüzyıllardır Horasan'dan başlayarak büyüye büyüye gelen o ateş-i aşkı Mevlâna, Yunus, Hacı Bektaş, Hacı Bayram ve niceleri büyüte büyüte Anadolu toprağını hem ısıttılar hem de ışıttılar. Tanpınar'ın ifadesiyle “bu toprağın içinde yetişen saf bir köylü çocuğu… muhacir bir kuş gibi…” insanlara “çok başka bir hakikatin sırrını açtı.” Bu hakikat “kendini sevgide tamamlayan ruhun… kendi derinliklerinde Allah'ı bulan bir murakabenin hakikati idi.” Bütün bir Anadolu toprağını iyileştiren, ruhların iç düzenini bir mimari âhengiyle yeniden kuran O'dur. Öyle ki öğrencisi Akşemseddin'le, İstanbul'un fethine giden yolları açan da O.

Çalab'ım Bir Şar Yaratmış Hacı Bayram'ın geride bıraktığı ölümsüz dört şiirin­den biri olan yedi mısralık şiirinin İsmail Hakkı Bursevî tarafından yapılan şerhi­dir. İsmail Hakkı feraset ve incelikle şiirdeki gizli manalar evrenini aralıyor.

 • Açıklama
  • “Bir aşk kütüğü yakılıp Anadolu'ya bırakıldı”… Anadolu toprağının macerası­nı, Hacı Bayram için söylenmiş bu sözden daha güzel ne anlatabilir. Yüzyıllardır Horasan'dan başlayarak büyüye büyüye gelen o ateş-i aşkı Mevlâna, Yunus, Hacı Bektaş, Hacı Bayram ve niceleri büyüte büyüte Anadolu toprağını hem ısıttılar hem de ışıttılar. Tanpınar'ın ifadesiyle “bu toprağın içinde yetişen saf bir köylü çocuğu… muhacir bir kuş gibi…” insanlara “çok başka bir hakikatin sırrını açtı.” Bu hakikat “kendini sevgide tamamlayan ruhun… kendi derinliklerinde Allah'ı bulan bir murakabenin hakikati idi.” Bütün bir Anadolu toprağını iyileştiren, ruhların iç düzenini bir mimari âhengiyle yeniden kuran O'dur. Öyle ki öğrencisi Akşemseddin'le, İstanbul'un fethine giden yolları açan da O.

   Çalab'ım Bir Şar Yaratmış Hacı Bayram'ın geride bıraktığı ölümsüz dört şiirin­den biri olan yedi mısralık şiirinin İsmail Hakkı Bursevî tarafından yapılan şerhi­dir. İsmail Hakkı feraset ve incelikle şiirdeki gizli manalar evrenini aralıyor.

   Stok Kodu
   :
   9786055166236
   Boyut
   :
   12,0 x 19,5 cm
   Sayfa Sayısı
   :
   152
   Basım Yeri
   :
   İstanbul
   Baskı
   :
   1
   Kapak Türü
   :
   Karton Kapaklı
   Kağıt Türü
   :
   70 gr Holmen lüks kitap kağıdı
   Dili
   :
   Türkçe
 • Yorumlar
  • Yorum yaz
   Bu kitabı henüz kimse eleştirmemiş.
Kapat